Czy warto naprawiać półosie napędowe?

Półoś napędowa stanowi jeden z najważniejszych elementów całego układu napędowego, który przenosi moment obrotowy z dyferencjału na koła napędowe samochodu. Element ten jest zawieszony zależnie lub niezależnie, może być sztywny lub przegubowy. Jednak każda z półosi składa się z dwóch przegubów oraz sztywnego wałka. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny uszkodzenia półosi napędowych w samochodzie i czy warto je naprawiać? Sprawdź w naszym poniższym wpisie.

Uszkodzona półoś napędowa – objawy i przyczyny

Warto również wiedzieć, że na rynku istnieją dwa rodzaje półosi napędowych – synchroniczne i asynchroniczne. Ponadto uszkodzenia przegubów znacząco wpływa na szybsze zużycie półosi napędowych.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że naprawa półosi napędowych nie jest częstą czynnością wykonywaną przez mechanika ze względu na to, że półoś napędowa jest jednym z trwalszych elementów w pojeździe. Jednak mimo to nieprawidłowe użytkowanie i eksploatacja samochodu może doprowadzić do szybszego zużycia. Przede wszystkim szkodzi im zbyt gwałtowne ruszanie na skręconych kołach oraz gwałtowne przyspieszanie auta. Nadmierne obciążenie pojazdu również przyczynia się do zużycia półosi, nie mówiąc o innych elementach w pojeździe. Przeguby półosi są także bardzo podatne na wszelkie zanieczyszczenia, które bardzo łatwo mogą dostać się przez uszkodzoną osłonę. Gumowe osłony często ulegają pęknięciu lub rozszczelnieniu.

Objawy uszkodzonej półosi i przegubów to przede wszystkim charakterystyczny stukot i zgrzyt zwłaszcza przy skręconych kołach oraz drgania, które są przenoszone na samochód.

Półosie napędowe warto zatem poddawać regularnej kontroli. Objawami uszkodzenia przegubów lub półosi napędowych jest metaliczny stukot lub zgrzyt przy skręconych kołach oraz drgania, przenoszone na samochód.

Naprawa półosi napędowych

Najczęstszą przyczyną usterek półosi jest uszkodzenie łożysk przegubów zewnętrznych, dlatego niezwłocznie należy je naprawić. Ulegają zniszczeniu ze względu na zbyt duże naprężenie w czasie jazdy. Ich regeneracja może okazać się niezbędna, a w poważniejszych przypadkach konieczna będzie całkowita naprawa, aby usunąć powstałe problemy. W przypadku przegubów wewnętrznych naprawa półosi napędowych jest jak najbardziej opłacalna.

Z kolei regeneracja elementów często się opłaca i jest wskazana, to także znacznie mniejszy wydatek względem wymiany części na nową. Często oczywiście naprawa półosi napędowych obejmuje nie tylko przeguby, ale także oczywiście regeneracją całego elementu. Regeneracja półosi Kraków to jeden ze sposób na skuteczną naprawdę półosi napędowych w samochodzie, aby móc cieszyć się w pełni bezpieczną jazdą.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *