Jakie auto powinien wybrać początkujący kierowca?

Kurs na prawo jazdy to marzenie prawie każdego nastolatka. Młodzież z niecierpliwością wyczekuje chwili, gdy już będzie mogła zapisać się na kurs i zdać upragniony egzamin. A co potem, gdy już odbiorą nowiutki dokument uprawniający do jazdy samochodem? Pożyczą auto od rodziców.

Można jednak tego uniknąć względnie niskim kosztem. Jeżdżenie samochodem rodziców jest fajne, ale nie uczy odpowiedzialności, jaką młody człowiek nabędzie, posiadając swoje własne cztery kółka.  Niektórzy szczęściarze otrzymają samochód na swoje osiemnaste urodziny lub jako nagrodę za zdanie egzaminu, ale takich osób jest niewiele i często nastolatek musi przeznaczyć swoje oszczędności na zakup taniego, używanego samochodu. Kilka tysięcy złotych może wydawać się niewielką kwotą na kupienie samochodu dla początkującego kierowcy, ale to w zupełności wystarczy.

Używany, starszy samochód ma swoje zalety. Nie każdy młody kierowca od razu „czuje” samochód, dlatego jego pierwsze jazdy mogą niejednokrotnie skończyć się obtarciem zderzaka czy też lakieru. Na nowym samochodzie, który wyjechał prosto z salonu, każda ryska i zadrapanie jest widoczne i bolesna dla właściciela. Dlatego warto na pierwszy pojazd kupić sobie auto, które będzie dobrze służyło podczas wprawiania się do bycia doświadczonym kierowcą.

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Używane samochody mają wiele zalet, ale zanim w takim aucie wsiądziemy za kierownicę i ruszymy w trasę, warto wcześniej sprawdzić kilka rzeczy. Na początek należy wymienić olej, wszystkie filtry i pasek rozrządu, to konieczne, zanim zacznie się używać intensywnie pojazd.

Pierwszy samochód powinien zostać dobrze sprawdzony przez zaufanego, profesjonalnego mechanika, który upewni się, jakie części należy wymienić. Istotne jest, by samochód dla początkującego kierowcy był w prosty w obsłudze, a części zamienne łatwo dostępne. Stan techniczny pojazdu jest bardzo ważny. Oczywiste jest, że pierwszy samochód nie zostanie z nami na zawsze, ale należy zadbać o to, żeby był bezpieczny i komfortowy.

Gdy już drugie życie używanego samochodu dobiegnie końca, to najprościej będzie go oddać na złom. Złomowanie aut użytkowanych przez młodych kierowców, to czasem jedyne wyjście.

Zanim kupisz używane auto, upewnij się, że poprzedni właściciel nie pokrył całej karoserii szpachlą, pojazd nie jest powypadkowy, a w miejscu, gdzie powinny być poduszki powietrzne, naprawdę się one znajdują.

Własny samochód to sporo wydatków, ale także duża odpowiedzialność. Decyzja o jego zakupie nie powinna być więc podjęta zbyt pochopnie. Oczywiście, własne cztery kółka to maksymalna frajda, ale wizja ich posiadania nie powinna przysłonić zobowiązań, jakie się z tym wiążą.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *