Samochód nowy czy używany?

Auta są wszędzie i są coraz bardziej powszechne. Często też jedna rodzina ma 2-3 samochody. Oczywiście większość pojazdów, które widzimy na ulicy, były kupione z drugiej ręki. Co ciekawe, na używany samochód decydują się nie tylko ci, których nie stać na pojazd z salonu, ale też ci, którzy mogą sobie na niego pozwolić. Dlaczego?

Na rynku wtórnym zaopatruje się wiele osób, które mogą sobie pozwolić na nowy samochód. Powody takiej decyzji mogą być różne. Aspekt ekonomiczny, dbałość o środowisko, przyzwyczajenie, oszczędność…

Produkcja samochodów to proces energo- i czasochłonny. Im dłużej obecnie produkowane pojazdy będą nadawały się do bezpiecznej jazdy, tym mniejsza będzie potrzeba produkowania coraz to nowych pojazdów.

Każdy rok jazdy pojazdem jest coraz korzystniejszy dla właściciela – poprawia bilans zysków i strat. Musi być jednak przy tym zachowany jeden warunek: nie można jeździć samochodem z silnikiem, którego użytkowanie jest nieopłacalne.

Chcesz pozbyć się przestarzałego lub zniszczonego pojazdu? Sprawdź ofertę auto skup Warszawa!

Samochody używane się opłacają?

Kupowanie pojazdów z drugiej ręki to bardzo rozsądny sposób wydawania pieniędzy. Należy jednak uważać na nieuczciwych handlarzy, których nie brakuje.

W Internecie roi się od ogłoszeń, które oferują samochody wątpliwej jakości. Dlatego najlepiej na oględziny samochodu zabrać ze sobą zaufanego mechanika.

Przebieg i zużycie

Używany samochód może wyglądać dobrze, a nawet bardzo dobrze! Jednak używany, odpicowany samochód, który wygląda, jakby dopiero co wyjechał z salonu, powinien wzbudzić w nas podejrzenia. Czy jego obecny właściciel ma coś do ukrycia?

Często dochodzi do oszustw związanych z przebiegiem. Przyjęło się, że idealnie jest, żeby samochód używany nie miał przejechanych więcej niż 100 tysięcy kilometrów. Niestety wciąż zdarza się, że kierowcy nieświadomie kupują samochody z licznikiem cofniętym o znacznie więcej niż ta liczba kilometrów.

Jednak nie ma podstaw do tego, żeby nie kupować aut z przebiegiem powyżej 100 tys. kilometrów i więcej. Oczywiście należy je dokładnie sprawdzić, ponieważ każda usterka to potencjalne dodatkowe koszty w przyszłości.

Pamiętaj, że cofanie licznika w Polsce jest nielegalne – przebieg jest rejestrowany podczas badania technicznego i kontroli drogowej.

Dobrą praktyką jest szczegółowe skontrolowanie pojazdu, który chcemy kupić, w renomowanym warsztacie. Lista elementów, które wymaga sprawdzenia, jest długa, więc trzeba się w tym przypadku liczyć z kosztem rzędu co najmniej kilkuset złotych.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *